We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
SCHNEIDER Electric - Harmony, Modular timing relay, 8 A, 1 CO, 1 s..100 h, off delay, 24 V DC / 24...240 V AC/DC
Lei 153.00
Lei 126.45
In stock
Only 1 left
SKU
RE17RCMU
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Write Your Own Review
| Manufacturer | SCHNEIDER Electric |
|---|---|
| Manufacturer code | RE17RCMU |
| Range of product | Harmony Timer Relays |
| Product or component type | Single function relay |
| Contacts type and composition | 1 C/O |
| Safety reliability data | B10d = 270000 MTTFd = 296.8 years |
| Device short name | RE17R |
| Discrete output type | Relay |
| Power on delay | 100 ms |
| Marking | CE |
| Product Weight | 0.07 kg |
| Immunity to microbreaks | 20 ms |
| Product certifications | cULus GL CSA |
| Standards | EN 61000-6-4 EN 61000-6-2 EN 61000-6-3 2004/108/EC 2006/95/EC IEC 61812-1 EN 61000-6-1 |
| Ambient air temperature for operation | -20…60 °C |
| Ambient air temperature for storage | -30…60 °C |
| Release of input voltage | 10 V |
| Breaking capacity | 2000 VA |
| Mechanical durability | 10000000 cycles |
| Nominal output current | 8 A |
| Width | 17.5 mm |
| Time delay type | C |
| Time delay range | 6...60 s; 1...10 h; 1...10 min; 6...60 min; 0.1...1 s; 1...10 s; 10...100 h |
| Functionality | Off-delay timing |
| Contacts material | Cadmium free |
| Voltage range | 0.85...1.1 Us |
| Housing material | Self-extinguishing |
| Temperature drift | +/- 0.05 %/°C |
| Voltage drift | +/- 0.2 %/V |
| On-load factor | 100 % |
| Operating frequency | 10 Hz |
We found other products you might like!
-
FINDER - 072.01.06 - Suspended Electrode for conductive liquids, cable - 6m, 1,5mm2Lei 101.00 Lei 83.47 -
FINDER - 072.01.15 - Suspended Electrode for conductive liquids, cable - 15m, 1,5mm2Lei 115.00 Lei 95.04 -
FINDER - 072.500 - Electrode, 500 mm longLei 45.00 Lei 37.19 -
FINDER - 072.53 - Electrode Holder with three PoleLei 352.00 Lei 290.91 -
FINDER - 70.61.8.400.0000 - Voltage Monitoring Relay, 208 - 480 V AC, 1 change-overLei 341.00 Lei 281.82










