We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
SiRENA - 91323 - P50 S, Multifunctional LED beacon, Red, 12/24V, AC/DC
Multifunctional LED beacon developed with a multichannel technology.
PS50 S allows seven different light effects controllable via independent electric contacts.
Versions available with QC M12 connector or M12 cable gland.
Voltages
12/24V ACDC +/-5%
Mechanical features
Self-extinguishing PC body totally protected against vibrations, dust and atmospheric elements.
EPDM o-ring on dome and polyuretanic gasket on base.
Can be panel mounted through a M22 hole and secured with the locking ring provided.
Electrical connection through QC M12 4 PIN connector or M12 cable gland.
Optical features
6 bright LEDs. Polycarbonate dome with 360 degrees light-diffusion design.
Seven different light effects (steady light, slow flashing, fast flashing, double flash, triple flash, strobe and random)
Documents & Downloads:
| Manufacturer | SiRENA |
|---|---|
| Manufacturer code | 91323 |
| Order Unit | Pce |
| Weight Kg | 0.06 kg |
| Colour | Red |
| Operating cycle | Continuous |
| Self-extinguishing | Yes |
| IP degree of protection (IEC 60529) | IP66 |
| Electrical security class | Class 2 |
| Minimum Temperature | -30 |
| Maximum Temperature | +50° |
| Voltage | 12/24V |
| Current | AC/DC |
| Base color | Gray |
| Base material | PC |
| Base type | Flush-mount |
| Mounting mode | Lock ring |
| Light effects | Doppio Flash, Random, Steady, Strobe, Triple Flash |
| Light Diffusion | Diffused |
| Light Source | Integrated LED |
| Frequency | 50/60Hz |
| Cable Gland | Cable gland M12, QC M12 Connector |
-
SiRENA - 32333 - Red light element, LED columns, ELYPS LM ALLCOLOR, IP65Lei 128.00 Lei 105.79 -
SiRENA - 53015 - Gray MICROSAI C Horn (continuous sound 95DB) V240, AC, IP65Lei 301.00 Lei 248.76 -
SiRENA - 53535 - Gray MICROSAI I horn (intermittent sound 95DB) V240, AC, IP65Lei 419.00 Lei 346.28 -
SiRENA - 27633 - TWS Steady, Red, (BA15D, 5W), V12/240, AC, IP66Lei 103.00 Lei 85.12 -
SiRENA - 27643 - TWS Flashing, Red, V12/48, DC, Ba15dLei 197.00 Lei 162.81 -
SiRENA - 27653 - TWS Flashing, Red, V24/240, AC, Ba15dLei 197.00 Lei 162.81 -
SiRENA - 32332 - Elyps LM ALLCOLOR, Light module, 24V, OrangeLei 128.00 Lei 105.79 -
SiRENA - 54206 - SIAD industrial bell, D=165mm, Red, 240V, AC, dB Max 100Lei 548.00 Lei 452.89 -
SiRENA - 54234 - SIAD industrial bell, D=215mm, Red, 240V, AC, dB Max 100Lei 682.00 Lei 563.64








