We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
FINDER - 97.01 SPA - Socket with screw (box clamp) terminals, 16A, 250VAC, Pin:5, DIN
Lei 31.00
Lei 25.62
In stock
Only 10 left
SKU
FI9701SPA
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Function and features:
Type 97.01 socket with screw (box clamp) terminals, for use with Type 46.61 relays.
Features include:
- Nominal rating 16 A-250 V AC 8 A-250 V AC
- Dielectric strength 6 kV (1.2/50 μs) between coil and contacts
- Protection category IP 20
- Ambient temperature ° C –40… + 70 (see diagram L97)
Documents & Downloads:
UKCA Declarations of Conformity
Write Your Own Review
| Manufacturer | FINDER |
|---|---|
| Manufacturer code | 97.01SPA |
| Order Unit | Pce |
| Series | 46.61 |
| N. of Pins | 5 |
| Rated Voltage (V) | 250V AC |
| Switching current | 16A |
| Device type | Relay Socket |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Dimensions | 82.9mm x 64.9 mm x 15.8 mm |
| Weight Kg | 41.8 g |
| Country of origin | Italy |
We found other products you might like!
-
FINDER - 46.61.9.024.0074 - Miniature Industrial Relay, 16A, 24VDCLei 43.00 Lei 35.54 -
FINDER - 55.34.8.230.0030 - General Purpose Relay, series 55.34, 7A, 230VAC, LEDLei 70.00 Lei 57.85






















