We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
FINDER - 46.61.9.024.0074 - Miniature Industrial Relay, 16A, 24VDC
Lei 43.00
Lei 35.54
In stock
Only 13 left
SKU
FI466190240074
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Function and features:
Type 46.61 miniature industrial relay with 1 CO 16A contact for socket mount or direct connection via Faston connectors.
Features include:
- 1 CO 16 A
- Plug-in/187 Faston
- Available with: lockable test button, mechanical indicator & LED indicator
- 8 mm, 6 kV (1.2/50 μs) isolation, coil-contacts
- Cadmium-free contacts
- 99 series Coil Indication and EMC suppression modules and Timer module Type 86.30 options
- Optional alternative mounting adaptors
- European Patent
Documents & Downloads:
Technical Datasheet - 46 Series
Technical Datasheet - 46 Series - Railway Applications
Brochure - Solutions for electrical panels and and industrial automation
Brochure - Industrial Applications
UKCA Declarations of Conformity
Write Your Own Review
| Manufacturer | FINDER |
|---|---|
| Manufacturer code | 46.61.9.024.0074 |
| Order Unit | Pce |
| Series | 46.61 |
| Device type | Plug-in relay |
| Operating temperature | -40°C...+70°C |
| Dimensions | (L x W x H) 29 mm x 12.4 mm x 32.8 mm |
| Weight Kg | 20 g |
| Country of origin | Italy |
We found other products you might like!
-
FINDER - 55.34.8.230.0030 - General Purpose Relay, series 55.34, 7A, 230VAC, LEDLei 70.00 Lei 57.85























