We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XY2CH13553 - EMERGENCY STOP TRIP WIRE SWITCH WITH SIGNAL
Lei 823.00
Lei 680.17
In stock
SKU
XY2CH13553
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
EMERGENCY STOP TRIP WIRE SWITCH WITH SIGNAL
Main
| Range of product | Telemecanique Emergency stop rope pull switches XY2C |
|---|---|
| Device short name | XY2CH |
| Product or component type | Latching emergency stop rope pull switch |
| Housing colour | Red RAL 3000 |
| Contacts type and composition | 2 NC |
| Overvoltage category | Class I conforming to IEC 61140, class I conforming to NF C 20-030 |
| Reset | By mushroom head push-button |
| Safety level | Can reach PL = e with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1, can reach category 4 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1, can reach SIL 3 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/IEC 61508 |
| Contact operation | Slow-break |
| Safety reliability data | B10d = 4000000 conforming to IEC 60947-5-5 value given for a life time of 20 years limited by mechanical or contact wear |
| Body material | Zamak |
| Trigger cable anchor point | RH or LH side |
| [Us] rated supply voltage | 24 V |
Complementary
| Local signalling | With pilot light, yellow, 24 V |
|---|---|
| Cover material | Stainless steel |
| Connections - terminals | Screw clamp terminal, 1 x 0.5...2 x 1.5 mm² |
| Standards | IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 IEC 60947-5-5 ISO 13850 machinery directive 2006/42/EC work equipment directive 2009/104/EC |
| Marking | CE |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3, 25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Light block supply | Direct |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NC (21-22)NC |
| Positive opening | With conforming to IEC 60947-5-1 |
| Compatibility code | XY2CH |
Environment
| Protective treatment | TC |
|---|---|
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| Shock resistance | 50 gn 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| Product certifications | UL category NISD emergency stop devices |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 19.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 1.05 KILOGRAM |
| Package 2 height | 9.1 CENTIMETER |
| Package 2 width | 8 CENTIMETER |
| Package 2 length | 19.5 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.05 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XY2CH13553 |
| Order Unit | Pce |





