We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XY2CH13293 - Latching emergency stop rope pull switch, Telemecanique Emergency stop rope pull switches XY2C, e XY2CH, 2NC+1 NO, pilot light 24 V, booted pushbutton
Lei 910.00
Lei 752.07
In stock
SKU
XY2CH13293
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Latching emergency stop rope pull switch, Telemecanique Emergency stop rope pull switches XY2C, e XY2CH, 2NC+1 NO, pilot light 24 V, booted pushbutton
Main
| Range of product | Telemecanique Emergency stop rope pull switches XY2C |
|---|---|
| Product or component type | Latching emergency stop rope pull switch |
| Device short name | XY2CH |
| Housing colour | Red RAL 3000 |
| Overvoltage category | Class I conforming to IEC 61140, class I conforming to NF C 20-030 |
Complementary
| Local signalling | With pilot light, yellow, 24 V |
|---|---|
| Body material | Zamak |
| Cover material | Stainless steel |
| Reset | By booted push-button |
| [Us] rated supply voltage | 24 V AC/DC |
| Contacts type and composition | 2 NC + 1 NO |
| Contact operation | Slow-break |
| Trigger cable anchor point | RH or LH side |
| Connections - terminals | Screw clamp terminal, 1 x 0.34...1 x 1 mm², screw clamp terminal, 1 x 0.34...2 x 0.75 mm² |
| Light block supply | Direct |
| Safety level | Can reach PL = e with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1, can reach category 4 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/ISO 13849-1, can reach SIL 3 with the appropriate monitoring system and correctly wired conforming to EN/IEC 61508 |
| Safety reliability data | B10d = 4000000 conforming to IEC 60947-5-5 value given for a life time of 20 years limited by mechanical or contact wear |
| Marking | CE |
| Positive opening | With conforming to IEC 60947-5-1 |
| Resistance across terminals | 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3, 25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A |
| Terminals description ISO n°1 | (13-14)NO (21-22)NC (31-32)NC |
| Compatibility code | XY2CH |
Environment
| Standards | IEC 60204-1 IEC 60947-5-1 IEC 60947-5-5 ISO 13850 machinery directive 2006/42/EC work equipment directive 2009/104/EC |
|---|---|
| Product certifications | UL category NISD emergency stop devices |
| Protective treatment | TC |
| Vibration resistance | 10 gn (f= 10-150 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 50 gn 11 ms conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 19.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 1.043 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 10.966 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XY2CH13293 |
| Order Unit | Pce |





