We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYPS2CO945S - Photoelectric sensors XU, XUY, BGS, 2 channels, Sn 600 mm, 12...24 VDC, M8
Lei 1,464.00
Lei 1,209.92
In stock
SKU
XUYPS2CO945S
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, BGS, 2 channels, Sn 600 mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Compact |
| Detection system | Diffuse with background suppression |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | 2 channels triangulation control of filling detection of object on conveyor against reflective background |
| Emission | Infrared LED, modulated |
Complementary
| Enclosure material | Glass impregnated nylon |
|---|---|
| Status LED | Output state: 1 LED (green) |
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum delay recovery | - |
| Current consumption | < 1.5 mA no-load |
| Delay response | 1.8 ms |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Immunity to ambient light | 10000 lux natural light, 1300 lux incandescent bulb |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.6 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.079 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 15 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.398 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 28 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYPS2CO945S |
| Order Unit | Pce |





