We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYPS1LCO965S - Photoelectric sensors XU, XUY, BGS, laser, Sn 300 mm, 12...24 VDC, M8
Lei 2,311.00
Lei 1,909.92
In stock
SKU
XUYPS1LCO965S
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, BGS, laser, Sn 300 mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application, materials handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Compact |
| Detection system | Diffuse with background suppression |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Control of level detection of components on a printed circuit monitoring for crack on a component monitoring of small parts on production machine suppression of a background |
| Emission | Red laser, pulsed, wavelength: 675 nm - class 2 |
Complementary
| Enclosure material | Glass impregnated nylon |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Spot diameter | 0 mm manual adjustment |
| Status LED | Output state: 1 LED (green), NC function: 1 LED (none), NO function: 1 LED (red), time delay active: 1 LED (red) |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Current consumption | 35 mA |
| Delay response | 40 ms for output circuit depending on wiring |
| Maximum delay recovery | - |
| Setting-up | Manual adjustment of focusing |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.4 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7.4 CENTIMETER |
| Package 1 length | 12.8 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.073 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 35 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.86 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYPS1LCO965S |
| Order Unit | Pce |





