We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYPCO925L2ANSP - Photoelectric sensors XU, XUY, diffuse, analog laser, Sn 85 mm, 12...24 VDC, M12
Lei 5,905.00
Lei 4,880.17
In stock
SKU
XUYPCO925L2ANSP
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, diffuse, analog laser, Sn 85 mm, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Detection system | Diffuse |
| Material | Plastic |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Analogue output range | 0...10 V |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Measuring thickness of mechanical parts position control of robot arm |
| Emission | Red laser, pulsed, wavelength: 650 nm - class 1 conforming to IEC 825-1 |
Complementary
| Enclosure material | ABS, anti-shock |
|---|---|
| Spot diameter | 0.8 mm at 65 mm |
| Spot dimension | Ø 0.8 mm at 65 mm |
| Status LED | Supply on: 1 LED (green), dirty: 1 LED (red) |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | 3 mA (overload and short-circuit protection) |
| Voltage drop | <2.4 V (closed state) |
| Current consumption | 35 mA no-load |
| Delay response | 30 ms for output circuit |
| Setting-up | Parametering by buttons |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9.1 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.046 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.685 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYPCO925L2ANSP |
| Order Unit | Pce |





