We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYLC2004 - Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, 4 color, 24VDCM12
Lei 4,682.00
Lei 3,869.42
In stock
SKU
XUYLC2004
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, 4 color, 24VDCM12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Fiber design |
| Emission | Blue LED, green LED, red LED |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | 4 PNP/NPN |
| Electrical connection | 2 male connectors M12, 4 pins |
Complementary
| Enclosure material | Polycarbonate strong housing |
|---|---|
| Switching frequency | - |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Voltage drop | <0.5 V at 10 mAat low level, <2.2 V at 100 mA |
| Delay recovery | 1 ms XUYFPCF., 20 ms XUYFPCP. |
| Delay response | - |
| Current consumption | 120 mA no-load |
| Setting-up | Sensitivity adjustment with teach mode |
Environment
| IP degree of protection | IP65 |
|---|
Packing Units
| Package 1 height | 4.7 CENTIMETER |
|---|---|
| Package 1 width | 11.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 16.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.426 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 12 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 2 weight | 5.581 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYLC2004 |
| Order Unit | Pce |





