We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYFRS120SU - Photoelectric sensors XU, detecteur photoelectrique cadre ouvert 24 VDC npn pnp ouverture 200x120mm
Lei 4,447.00
Lei 3,675.21
In stock
SKU
XUYFRS120SU
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, detecteur photoelectrique cadre ouvert 24 VDC npn pnp ouverture 200x120mm
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Sensor name | XUY |
| Series name | Application material handling |
| Product specific application | Dynamic detection of passage of objects static detection of passage of objects |
| Enclosure material | Painted aluminium |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor design | Frame |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Material | Metal |
| Wiring technique | 4-wire |
| Detection system | Thru beam |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP or NPN |
Complementary
| Setting-up | Sensitivity adjustment with potentiometer |
|---|---|
| Current consumption | <= 150 mA no-load |
| Status LED | Alarm: 1 LED (red), output state: 1 LED (amber) |
| Output type | Solid state |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Lens material | Altuglass |
| Time delay range | - |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Maximum delay recovery | - |
Environment
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
| Vibration resistance | 25 gn, amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 24.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 4.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 41.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 1.334 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S04 |
| Number of units in package 2 | 6 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 40 CENTIMETER |
| Package 2 length | 60 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 9.256 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYFRS120SU |
| Order Unit | Pce |





