We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYFNEP40050 - Photoelectric sensors XU, XUY, fork, pot +/-, 50X42mm, 12...24 VDC, M8
Lei 1,092.00
Lei 902.48
In stock
SKU
XUYFNEP40050
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, fork, pot +/-, 50X42mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Emission | Infrared LED, modulated |
| Material | Metal/plastic |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Detection of double sheet detection of labels detection of reference marks detection on small conveyor detection on vibrating rail |
Complementary
| Enclosure material | Painted aluminium and polyamide/glass |
|---|---|
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Status LED | Adjustment mode and keypad locking: 1 LED (red), output state: 1 LED (yellow) |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Current consumption | 40 mA no-load |
| Setting-up | Sensitivity by numeric potentiometer |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 0.75 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 12.8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 16 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.074 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 12 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.064 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 20 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYFNEP40050 |
| Order Unit | Pce |





