We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYFANEP100050 - Photoelectric sensors XU, XUY, fork, teach, 50X95mm, 12...24 VDC, M8
Lei 1,430.00
Lei 1,181.82
In stock
SKU
XUYFANEP100050
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, fork, teach, 50X95mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Emission | Infrared LED, modulated |
| Material | Metal/plastic |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Detection of double sheet detection of labels detection of reference marks detection on small conveyor detection on vibrating rail |
Complementary
| Enclosure material | Painted aluminium and polyamide/glass |
|---|---|
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Status LED | Adjustment mode and keypad locking: 1 LED (red), output state: 1 LED (yellow) |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Current consumption | 40 mA no-load |
| Setting-up | Self teaching |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 0.75 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 13 CENTIMETER |
| Package 1 length | 16.3 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 12 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.365 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 1.5 CENTIMETER |
| Package 3 width | 16.3 CENTIMETER |
| Package 3 length | 13 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYFANEP100050 |
| Order Unit | Pce |





