We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYFA983003COS - Photoelectric sensors XU, XUY, fork, label, 3X60mm, 12...24 VDC, M8
Lei 1,237.00
Lei 1,022.31
In stock
SKU
XUYFA983003COS
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, fork, label, 3X60mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Emission | Infrared, continuous |
| Material | Metal |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Packaging series |
Complementary
| Enclosure material | Anodised aluminium |
|---|---|
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Status LED | No object present: 1 LED (green), adjustment mode and keypad locking: 1 LED (red) |
| Current consumption | 40 mA no-load |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum delay recovery | - |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.062 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 35 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.474 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYFA983003COS |
| Order Unit | Pce |





