We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYF953002COS - Photoelectric sensors XU, XUY, fork, 2X40mm, 12...24 VDC, M8
Lei 1,534.00
Lei 1,267.77
In stock
SKU
XUYF953002COS
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, fork, 2X40mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Material | Metal |
| Emission | Infrared, continuous |
| Type of output signal | Discrete |
| Wiring technique | 4-wire |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP/NPN |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Control of tools travel detection of marks on a translucent film detection of sheets overlapping detection on a labelling machine lateral shift control of a belt lift cage position control |
Complementary
| Enclosure material | Painted aluminium strong housing |
|---|---|
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Voltage drop | <1 V at 10 mA (closed state), <2 V at 100 mA (closed state) |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum delay recovery | - |
| Current consumption | 40 mA no-load |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Package 1 height | 3.4 CENTIMETER |
|---|---|
| Package 1 width | 7.4 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.055 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 15 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 2 weight | 0.996 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYF953002COS |
| Order Unit | Pce |





