We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYE989IR - Photoelectric sensors XU, XUY 989, emitter, 12...24 VDC, cable 2 m
Lei 394.00
Lei 325.62
In stock
SKU
XUYE989IR
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY 989, emitter, 12...24 VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Miniature |
| Detection system | Thru beam |
| Sensing range | > 1...5 m |
| Material | Plastic |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 2-wire |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Cable |
| Product specific application | Conveyor system and access control series |
| Emission | - |
Complementary
| Enclosure material | ABS |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Cover material | PVC |
| [Us] rated supply voltage | - |
| Voltage drop | <2 V at 100 mA (closed state), <1 V at 10 mA (closed state) |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | < 25 mA no-load |
| Delay response | 1 ms |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Immunity to ambient light | 10000 lux natural light, 5000 lux incandescent bulb |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.059 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 35 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.407 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYE989IR |
| Order Unit | Pce |





