We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYAFVCO966S - Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, glass, 12...24 VDC, M8
Lei 804.00
Lei 664.46
In stock
SKU
XUYAFVCO966S
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, glass, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application assembly |
| Sensor name | XUY |
| Emission | Red LED |
Complementary
| Sensor design | Fiber design |
|---|---|
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Material | Plastic |
| Enclosure material | Polycarbonate |
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Supply circuit type | DC |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | - |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Current consumption | <= 40 mA no-load |
| Delay response | - |
| Delay recovery | 5 ms glass fibre optics 3 mm |
| Setting-up | Sensitivity adjustment using +/- teach mode |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.7 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.047 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 35 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.09 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYAFVCO966S |
| Order Unit | Pce |





