We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYAFV966S - Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, glass, 12...24 VDC, cable 2 m
Lei 938.00
Lei 775.21
In stock
SKU
XUYAFV966S
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, glass, 12...24 VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application assembly |
| Specific application of photoelectric detector | Detection in aggressive environments detection of items exiting an oven (high temperature fibers) detection of presence of parts in a plastic mould monitoring position or presence of parts on an assembly or packing machine |
| Sensor name | XUY |
| Emission | Red LED |
Complementary
| Sensor design | Fiber design |
|---|---|
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Material | Plastic |
| Enclosure material | Polycarbonate |
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Supply circuit type | DC |
| Electrical connection | Cable |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Voltage state 0 guaranteed | < 1.4 V |
| Voltage state 1 guaranteed | > 3 V |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | < 1 kHz |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Current consumption | <= 40 mA no-load |
| Delay response | - |
| Delay recovery | 5 ms glass fibre optics 3 mm |
| Setting-up | Sensitivity adjustment using +/- teach mode |
| Display type | Bar graph |
Environment
| Product certifications | CE cULus |
|---|---|
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.117 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 15 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.98 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYAFV966S |
| Order Unit | Pce |





