We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUYAFLCO966S - Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, illumination, 12...24 VDC, M8
Lei 1,947.00
Lei 1,609.09
In stock
SKU
XUYAFLCO966S
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUY, ampli for fibre, illumination, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Sensor name | XUY |
| Series name | Application assembly |
| Product specific application | Testing car headlights on production line verifying operation of indicator lights on electrical appliances |
| Enclosure material | Polycarbonate |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor design | Fiber design |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Material | Plastic |
| Wiring technique | 4-wire |
| Detection system | Diffuse |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Switching frequency | < 5 Hz |
Complementary
| Product certifications | CE |
|---|---|
| Setting-up | With sensitivity adjustment |
| Current consumption | < 40 mA |
| Status LED | Output signal: 1 LED (green), limit of detection: 1 LED (red), time delay active: 1 LED (red) |
| Output type | Solid state |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Voltage state 0 guaranteed | < 1.4 V |
| Voltage state 1 guaranteed | > 3 V |
| Time delay range | 0...5 s adjustment increments delay, 0...5 s adjustment increments delay |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Delay response | 100 ms |
| Maximum delay recovery | - |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.05 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 15 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.948 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUYAFLCO966S |
| Order Unit | Pce |





