We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUY457EA6P2R14 - Photoelectric XU Roller Sensor 457mm 6 lens Space 54mm, IP50, Cable 2 m, RJ11
Lei 691.00
Lei 571.07
In stock
SKU
XUY457EA6P2R14
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric XU Roller Sensor 457mm 6 lens Space 54mm, IP50, Cable 2 m, RJ11
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application, conveyor system and access control |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Roller sensor |
| Detection system | Diffuse |
| Material | Metal |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | NPN |
| Discrete output function | 1 NC |
| Electrical connection | Cable |
| Product specific application | Conveyor system |
Complementary
| Enclosure material | Aluminium |
|---|---|
| Lens material | Polycarbonate |
| Cover material | PVC |
| Output type | Solid state |
| Voltage drop | <2 V at 100 mA |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | < 35 mA no-load |
| Delay response | 1 ms |
| Supply voltage limits | 18-30 V DC |
Environment
| IP degree of protection | IP50 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 2 CENTIMETER |
| Package 1 length | 48 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.61 KILOGRAM |
| Package 2 height | 2 CENTIMETER |
| Package 2 width | 2 CENTIMETER |
| Package 2 length | 48 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.61 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 5 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUY457EA6P2R14 |
| Order Unit | Pce |





