We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUY420NC3A03M8 - Photoelectric XU Roller Sensor 420mm 3 lens Space 108mm, IP50, Cable 0,3 m, M8
Lei 582.00
Lei 480.99
In stock
SKU
XUY420NC3A03M8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric XU Roller Sensor 420mm 3 lens Space 108mm, IP50, Cable 0,3 m, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application, conveyor system and access control |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Roller sensor |
| Detection system | Diffuse |
| Material | Metal |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP or NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC |
| Electrical connection | 1 remote connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Conveyor system |
Complementary
| Enclosure material | Aluminium |
|---|---|
| Lens material | Polycarbonate |
| Cover material | PVC |
| Output type | Solid state |
| Status LED | 1 LED color: yellow for output signal, 1 LED color: yellow for output signal, 1 LED color: yellow for output signal, 1 LED color: yellow for output signal |
| Voltage drop | <2 V at 100 mA |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | < 35 mA no-load |
| Delay response | 1 ms |
| Supply voltage limits | 18-30 V DC |
Environment
| IP degree of protection | IP50 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 60 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.45 KILOGRAM |
| Package 2 height | 9 CENTIMETER |
| Package 2 width | 9 CENTIMETER |
| Package 2 length | 60 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 450 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 10 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUY420NC3A03M8 |
| Order Unit | Pce |





