We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUY40327350 - Photoelectric sensors XU, fv e r glass fibre high temperature thru
Lei 1,071.00
Lei 885.12
In stock
SKU
XUY40327350
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, fv e r glass fibre high temperature thru
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Fiber design |
| Detection system | Through beam |
| Sensing range | > 0...0.1 m |
| Material | Metal |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP or NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 remote male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Conveyor system |
| Emission | - |
Complementary
| Enclosure material | Aluminium |
|---|---|
| Lens material | Glass |
| Cover material | PVC |
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | - |
| Status LED | - |
| Voltage drop | <2 V at 100 mA (closed state) |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 500 Hz |
| Current consumption | < 35 mA no-load |
| Delay response | 1 ms |
| Supply voltage limits | 18-30 V DC |
Environment
| Product certifications | CE |
|---|---|
| IP degree of protection | IP50 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 13.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 18.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.32 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.379 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUY40327350 |
| Order Unit | Pce |





