We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUY250NC2H03M8 - Photoelectric sensors XU, Roller Sensor 250 mm N2, P108 IP50 Hexa 11,2 Cable 0.3 m,M8
Lei 560.00
Lei 462.81
In stock
SKU
XUY250NC2H03M8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, Roller Sensor 250 mm N2, P108 IP50 Hexa 11,2 Cable 0.3 m,M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Sensor design | Roller sensor |
| Detection system | Diffuse |
| Sensing range | > 0...0.1 m |
| Material | Metal |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP or NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 remote male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Conveyor system |
| Emission | - |
Complementary
| Enclosure material | Aluminium |
|---|---|
| Lens material | Polycarbonate |
| Cover material | PVC |
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | - |
| Status LED | 1 LED color: yellow for output signal, 1 LED color: yellow for output signal, 1 LED color: yellow for output signal, 1 LED color: yellow for output signal |
| Voltage drop | <2 V at 100 mA (closed state) |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 500 Hz |
| Current consumption | < 35 mA no-load |
| Delay response | 1 ms |
| Supply voltage limits | 18-30 V DC |
Environment
| Product certifications | CCSAus CE |
|---|---|
| IP degree of protection | IP50 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 63 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.5 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | CAR |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 9 CENTIMETER |
| Package 2 width | 63 CENTIMETER |
| Package 2 length | 9 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.5 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 5 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUY250NC2H03M8 |
| Order Unit | Pce |





