We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUX8AKSAT16 - Photoelectric sensors XU, XUX, BGS, Sn 2 m, 12...24 VDC, terminals
Lei 682.00
Lei 563.64
In stock
SKU
XUX8AKSAT16
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUX, BGS, Sn 2 m, 12...24 VDC, terminals
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUX |
| Sensor design | Compact 92 x 71 |
| Detection system | Diffuse with background suppression |
| Sensing range | > 1...5 m |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP or NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, 1 x 0.75...1 x 1.5 mm² |
| Product specific application | Long sensing distance with high accuracy |
| Emission | Infrared |
Complementary
| Enclosure material | PC |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Status LED | - |
| Output type | Solid state |
| Cable entry | ISO 16 cable gland, cable outer diameter: 7-10 mm |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 150 Hz |
| Current consumption | 35 mA no-load |
| Delay first up | 200 MILLISECOND |
| Delay response | 3.5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2.5 MILLISECOND |
| Supply voltage limits | 10-36 V DC |
Environment
| Product certifications | CE CSA UL |
|---|---|
| Vibration resistance | 7 gn (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 10 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP30 conforming to IEC 60529 (with cover open), IP65 conforming to IEC 60529 (double insulation), IP67 conforming to IEC 60529 (double insulation) |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.195 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.607 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S03 |
| Number of units in package 3 | 22 |
| Package 3 height | 30 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 4.745 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUX8AKSAT16 |
| Order Unit | Pce |





