We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUX5ANANT16 - Photoelectric sensors XU, XUX, diffuse, Sn 2.1 m, 12...24 VDC, terminals
Lei 485.00
Lei 400.83
In stock
SKU
XUX5ANANT16
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUX, diffuse, Sn 2.1 m, 12...24 VDC, terminals
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUX |
| Sensor design | Compact 92 x 71 |
| Detection system | Diffuse |
| Sensing range | > 1...5 m |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| [Sn] nominal sensing distance | 2.1-2.1 m diffuse |
| Discrete output type | NPN |
| Discrete output function | 1 NO |
| Electrical connection | Screw-clamp terminals, 1 x 1.5 mm² or 1 x 0.75 mm² with adaptor |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared diffuse |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Cable entry | 1 entry for M16 x 1.5 cable gland, cable outer diameter: 7-10 mm |
| Status LED | 1 LED (yellow) for output state, 1 LED (green) for supply |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 250 Hz |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | <= 35 mA no-load |
| Delay first up | 15 MILLISECOND |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2 MILLISECOND |
| Setting-up | Sensitivity adjustment |
| Ambient air temperature for operation | -25-55 °C |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 double insulation conforming to IEC 60529, IP65 double insulation conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.182 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 10 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.459 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 22 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 4.459 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUX5ANANT16 |
| Order Unit | Pce |





