We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUX0AKSAM12T - Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 12...24 VDC, M12
Lei 436.00
Lei 360.33
In stock
SKU
XUX0AKSAM12T
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUX, emitter, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose multimode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor transmitter |
| Sensor name | XUX |
| Sensor design | Compact 92 x 71 |
| Detection system | Thru beam |
| Material | Plastic |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared thru beam |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Status LED | 1 LED (green) for supply on |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 250 Hz |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | 20 mA no-load |
| Delay first up | 200 MILLISECOND |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2 MILLISECOND |
| Setting-up | Without sensitivity adjustment |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 double insulation conforming to IEC 60529, IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.18 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 11 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.176 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 30 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 30 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUX0AKSAM12T |
| Order Unit | Pce |





