We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUX0AKSAM12 - Photoelectric sensors XU, XUX, multi, Sn 0...40 m, 12...24 VDC, M12
Lei 741.00
Lei 612.40
In stock
SKU
XUX0AKSAM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUX, multi, Sn 0...40 m, 12...24 VDC, M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose multimode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUX |
| Sensor design | Compact 92 x 71 |
| Detection system | Multimode |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared diffuse, infrared diffuse with background suppression, infrared thru beam, red polarised reflex |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Add on output | With alarm output, <= 100 mA with overload and short-circuit protection |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Status LED | 1 LED (green) for supply, 1 LED (red) for instability, 1 LED (yellow) for output state |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 250 Hz |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | <= 35 mA no-load |
| Delay first up | 200 MILLISECOND |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2 MILLISECOND |
| Setting-up | Self teaching |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 double insulation conforming to IEC 60529, IP67 double insulation conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 13 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.199 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 22 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.687 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 13 CENTIMETER |
| Package 3 width | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 length | 9.5 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.199 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUX0AKSAM12 |
| Order Unit | Pce |





