We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVU04M3PM8 - Ultrasonic label fork Depth 60mm Sn3mm PNP IOLink Connect M8
Lei 2,556.00
Lei 2,112.40
In stock
SKU
XUVU04M3PM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Ultrasonic label fork Depth 60mm Sn3mm PNP IOLink Connect M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application packaging LABELLING DETECTION |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUV |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Through beam |
| Emission | Ultrasonic |
| Type of setting | Teach buttons or IO-Link |
| Material | Valox zamak |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Detection of labels detection of transparent labels detection on a labelling machine |
Complementary
| Enclosure material | Valox zamak |
|---|---|
| Setting-up | Sensitivity by IO-Link sensitivity adjustment with teach mode |
| Accuracy | at 240m/min (for 2 mm label length, 2 mm gap)m/mn |
| Type of output signal | Discrete |
| Label length | 2 MILLIMETER |
| Output type | Discrete |
| Distance between labels | 1 MILLIMETER |
| [Us] rated supply voltage | - |
| Passing speed of object | 4 METER_PER_SECOND |
| Status LED | - |
| Current consumption | 0.05 mA |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA |
| Switching frequency | 1.1 kHz |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay response | 0.44 MILLISECOND |
Environment
| Product certifications | CE cULus UKCA |
|---|---|
| IP degree of protection | IP65 conforming to EN/IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 10 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 35 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.325 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVU04M3PM8 |
| Order Unit | Pce |





