We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVU04M3NL02M12 - Ultrasonic Fork 37mm SN 3mm NPN Pigtail 20cm Connector M12
Lei 2,598.00
Lei 2,147.11
In stock
SKU
XUVU04M3NL02M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Ultrasonic Fork 37mm SN 3mm NPN Pigtail 20cm Connector M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application packaging LABELLING DETECTION |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUV |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Through beam |
| Emission | Ultrasonic |
| Type of setting | Teach buttons or IO-Link |
| Material | Valox zamak |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Detection of labels detection of transparent labels detection on a labelling machine |
Complementary
| Enclosure material | Valox zamak |
|---|---|
| Setting-up | Sensitivity by IO-Link sensitivity adjustment with teach mode |
| Accuracy | at 240m/min (for 2 mm label length, 2 mm gap)m/mn |
| Type of output signal | Discrete |
| Label length | 2 MILLIMETER |
| Output type | Discrete |
| Distance between labels | 1 MILLIMETER |
| [Us] rated supply voltage | - |
| Passing speed of object | 4 METER_PER_SECOND |
| Status LED | - |
| Current consumption | 0.05 mA |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay response | 0.44 MILLISECOND |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to EN/IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 10 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 14 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.512 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVU04M3NL02M12 |
| Order Unit | Pce |





