We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVU04M3BL02M12 - Ultrasonic Fork 37mm SN 3mm Push/Pull Pigtail 20cm Connector M12
Lei 2,610.00
Lei 2,157.02
In stock
SKU
XUVU04M3BL02M12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Ultrasonic Fork 37mm SN 3mm Push/Pull Pigtail 20cm Connector M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application packaging LABELLING DETECTION |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUV |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Through beam |
| Emission | Ultrasonic |
| Type of setting | Teach buttons or IO-Link |
| Material | Valox zamak |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | Push-pull |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Detection of labels detection of transparent labels detection on a labelling machine |
Complementary
| Enclosure material | Valox zamak |
|---|---|
| Setting-up | Sensitivity by IO-Link sensitivity adjustment with teach mode |
| Accuracy | at 240m/min (for 2 mm label length, 2 mm gap)m/mn |
| Type of output signal | Discrete |
| Label length | 2 MILLIMETER |
| Output type | Discrete |
| Distance between labels | 1 MILLIMETER |
| [Us] rated supply voltage | - |
| Passing speed of object | 4 METER_PER_SECOND |
| Status LED | - |
| Current consumption | 0.05 mA |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay response | 0.44 MILLISECOND |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to EN/IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 10 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.095 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 35 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 3.78 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVU04M3BL02M12 |
| Order Unit | Pce |





