We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVR1212PBNM8 - Photoelectric sensors XU, XUV, fork, 120X120mm, 12...24 VDC, M8
Lei 725.00
Lei 599.17
In stock
SKU
XUVR1212PBNM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUV, fork, 120X120mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUVR |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Emission | Red LED, modulated |
| Material | Metal/plastic |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NC |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 3 pins |
| Product specific application | Detection on small conveyor |
Complementary
| Enclosure material | Painted aluminium and polyamide/glass |
|---|---|
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow) |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | < 20 mA no-load |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 0.75 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65, IP67 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 15.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 31.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.15 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 6 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.162 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVR1212PBNM8 |
| Order Unit | Pce |





