We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVR0303PBNM8 - Photoelectric sensors XU, XUV, 12...24 VDC, M8
Lei 621.00
Lei 513.22
In stock
SKU
XUVR0303PBNM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUV, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUY |
| Material | Metal |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP or NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Dynamic detection of passage of objects static detection of passage of objects |
Complementary
| Lens material | Altuglass |
|---|---|
| Enclosure material | Painted aluminium |
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Time delay range | 0...5 s off-delay delay |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum delay recovery | 0.1 ms |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Current consumption | <= 150 mA no-load |
| Setting-up | Sensitivity adjustment with potentiometer |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn, amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 13.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 16.3 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.074 KILOGRAM |
| Package 2 height | 1.8 CENTIMETER |
| Package 2 width | 13.1 CENTIMETER |
| Package 2 length | 16.3 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 74 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVR0303PBNM8 |
| Order Unit | Pce |





