We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVK0252VS - Photoelectric sensors XU, thru beam, Sn 2 mm, NO or NC, M8 connector
Lei 1,819.00
Lei 1,503.31
In stock
SKU
XUVK0252VS
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, thru beam, Sn 2 mm, NO or NC, M8 connector
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application packaging |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUV |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Emission | Red or green |
| Type of setting | Without |
| Material | Metal |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP and NPN |
| Discrete output function | 2 NO/NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8 adjustable through 90°, 4 pins |
| Product specific application | Detection of labels |
Complementary
| Enclosure material | Zinc alloy |
|---|---|
| Setting-up | Teach mode |
| Lens material | Glass |
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Status LED | Sensor ready: 1 LED (green), read error: 1 LED (red), output state: 1 LED (yellow) |
| Current consumption | <= 50 mA no-load |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum voltage drop | - |
| Delay first up | 30 MILLISECOND |
| Delay response | 0.1 MILLISECOND |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|---|
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3.6 CENTIMETER |
| Package 1 width | 8 CENTIMETER |
| Package 1 length | 8.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.133 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 45 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 6.421 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVK0252VS |
| Order Unit | Pce |





