We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVH0312L5TQ - Photoelectric sensors XU, XUV, fork, handling, 30X30mm, 12..24VDC, cable 2 m
Lei 825.00
Lei 681.82
In stock
SKU
XUVH0312L5TQ
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUV, fork, handling, 30X30mm, 12..24VDC, cable 2 m
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUV |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Material | Plastic |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO |
| Electrical connection | Cable |
| Product specific application | Detection of flags in lifts/transtockers dynamic detection of passage of objects |
Complementary
| Lens material | PMMA |
|---|---|
| Enclosure material | ABS/PC |
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 150 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | <= 1 Hz |
| Voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Delay response | 0.5 ms |
| Delay first up | 30 MILLISECOND |
| Current consumption | <= 20 mA no-load |
| Setting-up | Without sensitivity adjustment |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1 mm (f = 10-42 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP54 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 15 CENTIMETER |
| Package 1 length | 15 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.22 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S03 |
| Number of units in package 2 | 50 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 11.713 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVH0312L5TQ |
| Order Unit | Pce |





