We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVF30M8 - Photoelectric sensors XU, XUV, frame, 30X30mm, 12...24 VDC, M8
Lei 4,105.00
Lei 3,392.56
In stock
SKU
XUVF30M8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUV, frame, 30X30mm, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUV |
| Sensor design | Frame |
| Detection system | Thru beam |
| Emission | - |
| Material | Metal |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP or NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Dynamic detection of passage of objects |
Complementary
| Enclosure material | Painted aluminium |
|---|---|
| Lens material | Polycarbonate |
| Type of output signal | Discrete |
| Output type | Solid state |
| Add on output | With alarm output |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Status LED | - |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Voltage drop | <2 V (closed state) |
| Switching frequency | 500 Hz |
| Current consumption | <= 120 mA no-load |
| Time delay range | 0...5 s off-delay delay |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Maximum delay recovery | - |
| Setting-up | Sensitivity adjustment with potentiometer |
Environment
| Vibration resistance | 25 gn, amplitude = +/- 2 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 11 CENTIMETER |
| Package 1 length | 15.8 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.142 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 12 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.295 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVF30M8 |
| Order Unit | Pce |





