We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUVE04M3PSNM8 - Photoelectric sensors XU, photoelec sensor label fork 40x3, 12...24 V DC, PNP NO/NC connect M8
Lei 664.00
Lei 548.76
In stock
SKU
XUVE04M3PSNM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, photoelec sensor label fork 40x3, 12...24 V DC, PNP NO/NC connect M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application packaging |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUV |
| Sensor design | Fork |
| Detection system | Thru beam |
| Emission | Infrared |
| Type of setting | With |
| Material | PA (polyamide) 12 |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 4-wire |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Detection of labels |
Complementary
| Enclosure material | Polyamide |
|---|---|
| Setting-up | Numeric potentiometer |
| Lens material | PC |
| Accuracy | +/- 0.05 mm at 150 m/min |
| Type of output signal | Discrete |
| Label length | 2 MILLIMETER |
| Output type | Solid state |
| Distance between labels | 2 MILLIMETER |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Passing speed of object | 200 METER_PER_MINUTE |
| Status LED | Output state: 1 LED (yellow), adjustment mode and keypad locking: 1 LED (red) |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Maximum voltage drop | - |
| Delay first up | 30 MILLISECOND |
| Delay response | 0.1 MILLISECOND |
Environment
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529 |
|---|---|
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6.2 CENTIMETER |
| Package 1 length | 8.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.034 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 24 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.99 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUVE04M3PSNM8 |
| Order Unit | Pce |





