We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUSZASL2PPT - Single beam prebuilt muting arms, Telemecanique Safety light curtains XUSL, light curtain arm L 2parallel transparent material
Lei 4,048.00
Lei 3,345.45
In stock
SKU
XUSZASL2PPT
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Single beam prebuilt muting arms, Telemecanique Safety light curtains XUSL, light curtain arm L 2parallel transparent material
Main
| Range of product | Telemecanique Safety light curtains XUSL |
|---|---|
| Product or component type | Single-beam prebuilt muting arms |
| Device short name | XUSZAS |
| Output type | 2 discrete solid-state PNP (NO) |
Complementary
| Product compatibility | XUSL4M |
|---|---|
| Detection system | Polarised reflex |
| Product specific application | Conveyor system exit direction, conveyor system normal speed |
| Specific application of photoelectric detector | Detection of transparent parts |
| sensing range | > 40 cm space between package |
| Response time | < 100 ms |
| Kit composition | reflex system photo-electric sensor, quick start guide |
| Emission | IR LED |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| Supply | Via connector |
| Current consumption | 42 mA |
| Output voltage | 24 V |
| Output circuit type | DC |
| Voltage drop | <0.5 V |
| Switching capacity in mA | 100 mA |
| Local signalling | 2 yellow LED receiver |
| Housing colour | Red RAL 3000 |
Environment
| Directives | 89/336/EEC - electromagnetic compatibility 98/37/EEC - machinery |
|---|---|
| Product certifications | CE |
| Safety reliability data | PFHd = 2.73E-7 1/h |
| IP degree of protection | IP65 |
| Shock resistance | 10 gn for 16 ms conforming to IEC 61496-1 |
| Vibration resistance | 0.35 +/- 0.05 mm (f= 10-55 Hz) conforming to IEC 61496-1 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 14.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 20 CENTIMETER |
| Package 1 length | 43 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 2.16 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S04 |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 30 CENTIMETER |
| Package 2 width | 40 CENTIMETER |
| Package 2 length | 60 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.86 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUSZASL2PPT |
| Order Unit | Pce |





