We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUSZAMT2XT - Multi beam prebuilt muting arms, Telemecanique Safety light curtains XUSL, light curtain arm T 2crossed beams
Lei 6,568.00
Lei 5,428.10
In stock
SKU
XUSZAMT2XT
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Multi beam prebuilt muting arms, Telemecanique Safety light curtains XUSL, light curtain arm T 2crossed beams
Main
| Range of product | Telemecanique Safety light curtains XUSL |
|---|---|
| Product or component type | Multi-beam prebuilt muting arms |
| Device short name | XUSZAM |
| Output type | 2 discrete solid-state PNP (NO) |
Complementary
| Product compatibility | XUSL4M |
|---|---|
| Detection system | Through beam |
| Product specific application | Conveyor system entry/exit direction, conveyor system normal speed |
| Specific application of photoelectric detector | Detection of opaque parts |
| Response time | < 100 ms |
| Kit composition | transmitter + receiver, quick start guide |
| Emission | IR LED 940 nm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| Supply | Via connector |
| Current consumption | 42 mA |
| Output voltage | 24 V |
| Output circuit type | DC |
| Voltage drop | <0.5 V |
| Switching capacity in mA | 100 mA |
| Local signalling | 2 yellow LED receiver |
| Housing colour | Red RAL 3000 |
Environment
| Directives | 89/336/EEC - electromagnetic compatibility 98/37/EEC - machinery |
|---|---|
| Product certifications | CE |
| Safety reliability data | PFHd = 2.73E-7 1/h |
| IP degree of protection | IP65 |
| Shock resistance | 10 gn for 16 ms conforming to IEC 61496-1 |
| Vibration resistance | 0.35 +/- 0.05 mm (f= 10-55 Hz) conforming to IEC 61496-1 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 14.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 20 CENTIMETER |
| Package 1 length | 81 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 4.22 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | CAR |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 14.5 CENTIMETER |
| Package 2 width | 20 CENTIMETER |
| Package 2 length | 81 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.22 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUSZAMT2XT |
| Order Unit | Pce |





