We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUSL4E30H016N - Safety light curtain type 4, Telemecanique Safety light curtains XUSL, XUSL For hand protection, Std sensing range, Hp = 160 mm, R=30 mm
Lei 4,895.00
Lei 4,045.45
In stock
SKU
XUSL4E30H016N
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Safety light curtain type 4, Telemecanique Safety light curtains XUSL, XUSL For hand protection, Std sensing range, Hp = 160 mm, R=30 mm
Main
| Range of product | Telemecanique Safety light curtains XUSL |
|---|---|
| Product or component type | Safety light curtain type 4 |
| Device short name | XUSL4E |
| Output type | 2 safety outputs OSSD solid-state PNP (arc suppression) |
| Product specific application | For hand protection |
| Type of start | Automatic manual |
| Control type | Selected by wiring |
Complementary
| Detection system | Transmitter-receiver system |
|---|---|
| Response time | 4 ms |
| Kit composition | adjustable mounting bracket(s), 1 receiver(s), 1 transmitter(s), 1 user guide with certificate of conformity on CD-ROM |
| Emission | IR LED 950 nm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| Supply | Power supply conforming to IEC 61496-1, power supply conforming to IEC 60204-1 |
| Current consumption | 42 mA no-load transmitter, 83 mA no-load receiver, 42 mA transmitter, 900 mA with maximum load receiver |
| Output voltage | 24 V |
| Output circuit type | DC |
| Voltage drop | <0.5 V |
| Local signalling | 1 multi-colour LED transmitter, 2 dual colour LEDs receiver |
| Electrical connection | 1 male connector M12 5 pins transmitter, 1 male connector M12 8 pins receiver |
| Function available | Test, muting through external safety module XPSLCMUT1160, LED display of operating modes and faults |
| Marking | CE |
| Material | Aluminium: casing, polycarbonate: front panel, polypropylene: end caps |
| Housing colour | Red RAL 3000 |
| Fixing mode | By fixing brackets |
| Offer type | Standard distance |
Environment
| Directives | 89/336/EEC - electromagnetic compatibility 89/655/EEC - work equipment 98/37/EEC - machinery |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus TÜV |
| Safety level | Type 4 conforming to IEC 61496-1, SIL 3 conforming to IEC 61508, SILCL 3 conforming to IEC 62061, category 4 conforming to ISO 13849-1, PL = e conforming to ISO 13849-1 |
| Environmental characteristic | Resistance to light disturbance conforming to IEC 61496-2 |
| Safety reliability data | PFHd = 7.8E-9 1/h conforming to IEC 61508 |
| IP degree of protection | IP65, IP67 |
| Shock resistance | 10 gn for 16 ms conforming to IEC 61496-1 |
| Vibration resistance | 0.35 +/- 0.05 mm (f= 10-55 Hz) conforming to IEC 61496-1 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 14 CENTIMETER |
| Package 1 width | 19.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 25 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 1.105 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 13 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.66 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUSL4E30H016N |
| Order Unit | Pce |





