We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUSL4E2BB051NS2 - Safety light curtain type 4, Telemecanique Safety light curtains XUSL, XUSL Slave2, For body protection, 510 mm
Lei 7,626.00
Lei 6,302.48
In stock
SKU
XUSL4E2BB051NS2
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Safety light curtain type 4, Telemecanique Safety light curtains XUSL, XUSL Slave2, For body protection, 510 mm
Main
| Range of product | Telemecanique Safety light curtains XUSL |
|---|---|
| Product or component type | Safety light curtain type 4 |
| Device short name | XUSL4E |
| Output type | 2 safety outputs OSSD solid-state PNP (arc suppression) |
| Type of start | Automatic manual |
| Control type | Selected by wiring |
Complementary
| Detection system | Transmitter-receiver system |
|---|---|
| Kit composition | adjustable mounting bracket(s), 1 receiver(s), 1 transmitter(s), 1 user guide with certificate of conformity on CD-ROM |
| Emission | IR LED 950 nm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| Supply | Power supply conforming to IEC 61496-1, power supply conforming to IEC 60204-1 |
| Current consumption | 42 mA no-load transmitter, 83 mA no-load receiver, 42 mA transmitter, 900 mA with maximum load receiver |
| Output voltage | 24 V |
| Output circuit type | DC |
| Voltage drop | <0.5 V |
| Local signalling | 1 multi-colour LED transmitter, 2 dual colour LEDs receiver |
| Electrical connection | 1 male connector M12 5 pins transmitter, 1 male connector M12 8 pins receiver |
| Function available | Test, muting through external safety module XPSLCMUT1160, LED display of operating modes and faults |
| Marking | CE |
| Material | Aluminium: casing, polycarbonate: front panel, polypropylene: end caps |
| Housing colour | Red RAL 3000 |
| Fixing mode | By fixing brackets |
| Offer type | Standard distance |
| Topology | Daisy chain slave2 |
Environment
| Directives | 89/336/EEC - electromagnetic compatibility 89/655/EEC - work equipment 98/37/EEC - machinery |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus TÜV |
| Safety level | Type 4 conforming to IEC 61496-1, SIL 3 conforming to IEC 61508, SILCL 3 conforming to IEC 62061, category 4 conforming to ISO 13849-1, PL = e conforming to ISO 13849-1 |
| Environmental characteristic | Resistance to light disturbance conforming to IEC 61496-2 |
| Safety reliability data | PFHd = 6.89E-9 1/h conforming to IEC 61508 |
| IP degree of protection | IP65, IP67 |
| Shock resistance | 10 gn for 16 ms conforming to IEC 61496-1 |
| Vibration resistance | 0.35 +/- 0.05 mm (f= 10-55 Hz) conforming to IEC 61496-1 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 13.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 19.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 60 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 2.2 KILOGRAM |
| Package 2 height | 13.5 CENTIMETER |
| Package 2 width | 19.5 CENTIMETER |
| Package 2 length | 60 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2200 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUSL4E2BB051NS2 |
| Order Unit | Pce |





