We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUSL4E14F046NWH - Safety light curtain type 4, Telemecanique Safety light curtains XUSL, XUSL Finger IP69K with Heating, Std Sensing Range, Hp = 460 mm, R=14 mm
Lei 11,761.00
Lei 9,719.83
In stock
SKU
XUSL4E14F046NWH
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Safety light curtain type 4, Telemecanique Safety light curtains XUSL, XUSL Finger IP69K with Heating, Std Sensing Range, Hp = 460 mm, R=14 mm
Main
| Range of product | Telemecanique Safety light curtains XUSL |
|---|---|
| Product or component type | Safety light curtain type 4 |
| Device short name | XUSL4E |
| Output type | 2 safety outputs OSSD solid-state PNP (arc suppression) |
| Product specific application | For finger protection |
| Type of start | Automatic manual |
| Control type | Selected by wiring |
Complementary
| Detection system | Transmitter-receiver system |
|---|---|
| Response time | 7.5 ms |
| Kit composition | adjustable mounting bracket(s), 1 receiver(s), 1 transmitter(s), 1 user guide with certificate of conformity on CD-ROM, silicone o-ring(s), 1 PVC cable(s) |
| Emission | IR LED 950 nm |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| Supply | Power supply conforming to IEC 61496-1, power supply conforming to IEC 60204-1 |
| Current consumption | 42 mA no-load transmitter, 83 mA no-load receiver, 42 mA transmitter, 900 mA with maximum load receiver |
| Output voltage | 24 V |
| Output circuit type | DC |
| Voltage drop | <0.5 V |
| Local signalling | 1 multi-colour LED transmitter, 2 dual colour LEDs receiver |
| Electrical connection | 1 male connector M12 5 pins transmitter, 1 male connector M12 8 pins receiver |
| Type of cable | Unshielded cable AWG 22 10-10 m |
| Function available | Test, muting through external safety module XPSLCMUT1160, LED display of operating modes and faults, anti-condensation system |
| Marking | CE |
| Material | PMMA (polymethyl methacrylate): tube, stainless steel AISI 316L: sealing plug, PVC (polyvinyl chloride): cable |
| Housing colour | Red RAL 3000 |
| Fixing mode | By fixing brackets |
| Offer type | Standard distance |
| Provided equipment | With heating system |
Environment
| Directives | 89/336/EEC - electromagnetic compatibility 89/655/EEC - work equipment 98/37/EEC - machinery |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus Ecolab TÜV |
| Safety level | Type 4 conforming to IEC 61496-1, SIL 3 conforming to IEC 61508, SILCL 3 conforming to IEC 62061, category 4 conforming to ISO 13849-1, PL = e conforming to ISO 13849-1 |
| Environmental characteristic | Resistance to light disturbance conforming to IEC 61496-2 |
| Safety reliability data | PFHd = 9.47E-9 1/h conforming to IEC 61508 |
| IP degree of protection | IP69K |
| Shock resistance | 10 gn for 16 ms conforming to IEC 61496-1 |
| Vibration resistance | 0.35 +/- 0.05 mm (f= 10-55 Hz) conforming to IEC 61496-1 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 13.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 19.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 55 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 4.951 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | CAR |
| Number of units in package 2 | 1 |
| Package 2 height | 13.5 CENTIMETER |
| Package 2 width | 55 CENTIMETER |
| Package 2 length | 19.5 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 4.951 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUSL4E14F046NWH |
| Order Unit | Pce |





