We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUMTPRPXM8 - PHOTO SENSOR MINIATURE TRANSP REFLEX PLASTIC SN 2M PNP NO NC M8 24V
Lei 625.00
Lei 516.53
In stock
SKU
XUMTPRPXM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
PHOTO SENSOR MINIATURE TRANSP REFLEX PLASTIC SN 2M PNP NO NC M8 24V
Main
| Accessory / separate part category | Reflector for standard sensing distances |
|---|---|
| Sensor name | XUM |
| Series name | Application assembly Application packaging |
| Product specific application | Reflex laser |
| Connector type | M8 |
| Enclosure material | Glass filled technopolymer |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Specific application of photoelectric detector | Detection of opaque or transparent parts |
| Sensor design | Miniature |
| Electrical connection | M8, 4 pins |
| Design | Miniature |
| Detection system | Polarised reflex |
| Emission | Red LED polarised reflex 635nm conforming to EN/IEC 62471 Exempt Risk Group (RG0) |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP |
| Delay response | 0.5 MILLISECOND |
Complementary
| Setting-up | Sensitivity adjustment by potentiometer |
|---|---|
| Output type | Discrete |
| Lens material | PMMA |
| Add on output | , 35 mA |
| Switching frequency | 1kHz |
| Sensing range | > 0...2 m |
| Voltage drop | <2V |
| Status LED | 1power LED color: green 1 output LED color: yellow |
| Delay response | 0,25ms |
Environment
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11ms) for 6 shocks on each axis conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP65 IP67 |
| Vibration resistance | +/-0.5 mm, amplitude = +/- 0.5 mm (f= 10-55Hz) for every axis conforming to EN 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 18 CENTIMETER |
| Package 1 width | 1.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 12 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.01 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 70 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.274 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUMTPRPXM8 |
| Order Unit | Pce |





