We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUMRPGAYM8 - PHOTO SENSOR MINIATURE CONTRAST PLASTIC SN 12MM IOLINK NO NC M8 24V
Lei 753.00
Lei 622.31
In stock
SKU
XUMRPGAYM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
PHOTO SENSOR MINIATURE CONTRAST PLASTIC SN 12MM IOLINK NO NC M8 24V
Main
| Sensor name | XUM |
|---|---|
| Series name | Application packaging |
| Product specific application | Contrast mark reader |
| Connector type | M8 |
| Enclosure material | Glass filled technopolymer |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Specific application of photoelectric detector | Marks and contrasts sensing for packaging |
| Sensor design | Miniature |
| Electrical connection | M8, 4 pins |
| Design | Miniature |
| Detection system | Diffuse |
| Emission | Red LED diffuse 633nm conforming to EN/IEC 62471 Exempt Risk Group (RG0) green LED 525 blue LED 460 |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | PNP |
| Delay response | 0.016 MILLISECOND |
Complementary
| Setting-up | Sensitivity by IO-Link sensitive adjustment with teach mode |
|---|---|
| Output type | Discrete |
| Lens material | PMMA |
| Type of colour processing | RGB |
| Add on output | , 40 mA |
| Switching frequency | 30kHz 60kHz |
| Sensing range | 9...15 mm |
| Voltage drop | <2V |
| Status LED | 1power LED color: green 1 output LED color: yellow |
| Delay response | 0,25ms |
Environment
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11ms) for 6 shocks on each axis conforming to EN/IEC 60068-2-27 |
|---|---|
| IP degree of protection | IP65 IP67 |
| Vibration resistance | +/-0.5 mm, amplitude = +/- 0.5 mm (f= 10-55Hz) for every axis conforming to EN 60068-2-6 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 18 CENTIMETER |
| Package 1 width | 1.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 12 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.01 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 70 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.225 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUMRPGAYM8 |
| Order Unit | Pce |





