We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUM9APXBM8 - Photoelectric sensors XU, photo electric sensor, miniature, polarised, Smax=8 m, PNP, connector M8
Lei 209.00
Lei 172.73
In stock
Only 3 left
SKU
XUM9APXBM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, photo electric sensor, miniature, polarised, Smax=8 m, PNP, connector M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose single mode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUM |
| Sensor design | Miniature |
| Detection system | Polarised reflex |
| Sensing range | 0...30 m |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | PNP |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Emission | - |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Status LED | - |
| Output type | Solid state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA with overload and short-circuit protection |
| Switching frequency | 1000 Hz |
| Maximum voltage drop | <2 V |
| Current consumption | 20 mA no-load |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Delay response | 0.5 MILLISECOND |
| Delay recovery | 0.5 MILLISECOND |
| Setting-up | Sensitivity by potentiometer |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Immunity to ambient light | 40000 lux sunlight, 10000 lux incandescent light |
| Relative humidity | 35-95 % |
Environment
| Product certifications | CE cULus UKCA |
|---|---|
| Vibration resistance | 9 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-500 Hz)for every axis conforming to IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 100 gn (duration = 11 ms) for for every axis conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 1.5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.5 CENTIMETER |
| Package 1 length | 12.5 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.013 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 120 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.05 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | P06 |
| Number of units in package 3 | 1920 |
| Package 3 height | 75 CENTIMETER |
| Package 3 width | 60 CENTIMETER |
| Package 3 length | 80 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 40.8 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUM9APXBM8 |
| Order Unit | Pce |





