We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUM5ALAYM8 - Photoelectric sensors XUM5, Diffuse, Laser, Sn 250mm, IO-Link, Connetor M8
Lei 1,180.00
Lei 975.21
In stock
SKU
XUM5ALAYM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XUM5, Diffuse, Laser, Sn 250mm, IO-Link, Connetor M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application packaging |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUM |
| Sensor design | Miniature |
| Detection system | Diffuse |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | IOLINK PNP/NPN autodetect |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Contrast mark reader diffuse laser |
| Emission | Red laser diffuse |
Complementary
| Enclosure material | ABS |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Add on output | Without, 100 mA |
| Status LED | 1 LED (green) for power ON |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | <= 30 mA no-load |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay response | 125 MICROSECOND |
| Setting-up | Sensitivity adjustment with teach mode |
| Delay recovery | 300 MILLISECOND |
Environment
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 9.1 CENTIMETER |
| Package 1 width | 3.1 CENTIMETER |
| Package 1 length | 6.1 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.026 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 20 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 0.98 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUM5ALAYM8 |
| Order Unit | Pce |





