We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUM2AKXBL2T - Photoelectric sensors XU, miniature, thru beam, Smax=30 m, transmitter, cable 2 m
Lei 133.00
Lei 109.92
In stock
SKU
XUM2AKXBL2T
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, miniature, thru beam, Smax=30 m, transmitter, cable 2 m
Main
| Commercial Reference | XUM2AKXBL2T |
|---|---|
| Medium description | Photoelectric sensors XU, miniature, thru beam, Smax=30 m, transmitter, cable 2 m |
| Warranty | 18 months |
Complementary
| Depth | 20 MILLIMETER |
|---|---|
| Width | 10 MILLIMETER |
| Height | 33 MILLIMETER |
| Cable length | 2 METER |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP65 conforming to IEC 60529 |
| Product weight | 0.063 KILOGRAM |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Maximum voltage drop | <2 V |
| Shock resistance | 100 gn (duration = 11 ms) for for every axis conforming to IEC 60068-2-27 |
| Density of package | 0.001 GRAM_PER_CUBIC_CENTIMETER |
| Current consumption | 20 mA no-load |
| Relative humidity | 35-95 % |
| Vibration resistance | 9 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-500 Hz)for every axis conforming to IEC 60068-2-6 |
| Electrical connection | Cable |
| Supply voltage limits | 10-30 V DC |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA with overload and short-circuit protection |
| Maximum sensing distance | 30 m |
| [Sn] nominal sensing distance | 20-20 m need a receiver |
| Immunity to ambient light | 40000 lux sunlight, 10000 lux incandescent light |
| Ambient air temperature for storage max | 70 CELSIUS |
| Ambient air temperature for storage min | -40 CELSIUS |
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
| Material | Plastic |
| Sensor name | XUM |
| Series name | General purpose single mode |
| Lens material | PMMA |
| Sensor design | Miniature |
| Detection system | Thru beam |
| Sensing range | 0...30 m |
| Enclosure material | PBT |
| Supply circuit type | DC |
| Switching frequency | 1000 Hz |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor transmitter |
| Wiring technique | 2-wire |
Environment
| [BMEcat] Reach info | True |
|---|---|
| [BMEcat] RoHS indicator | True |
| California proposition | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer, and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| EU RoHS 2011/65/EU compliance status | Compliant with exemption(s) |
Packing Units
| GTIN | 3389114000012 |
|---|---|
| Package 1 GTIN | 3389114000012 |
| Package 1 width | 0.32 CENTIMETER |
| HS6 customs code (global) | 853650 |
| Package 1 height | 0.11 CENTIMETER |
| Package 1 length | 0.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 55 KILOGRAM |
| Volume of package 1 | 0.01 CUBIC_CENTIMETER |
| Indivisible sale quantity | 1 |
| Number of units in package 1 | 1 |
| Unit type of package 1 | PCE |
| Package 1 bare product quantity | 1 |
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUM2AKXBL2T |
| Order Unit | Pce |





