We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUM0ANSAM8 - Photoelectric sensors XU, XUM, multi, Sn 0...10 m, 12...24 VDC, M8
Lei 459.00
Lei 379.34
In stock
SKU
XUM0ANSAM8
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUM, multi, Sn 0...10 m, 12...24 VDC, M8
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | General purpose multimode |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUM |
| Sensor design | Miniature |
| Detection system | Multimode |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 3-wire |
| Discrete output type | NPN |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M8, 4 pins |
| Product specific application | Not applicable |
| Emission | Infrared diffuse, infrared diffuse with background suppression, infrared thru beam, red polarised reflex |
Complementary
| Enclosure material | PBT |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Solid state |
| Add on output | With alarm output, 50 mA |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Status LED | 1 LED (green) for supply, 1 LED (red) for instability, 1 LED (yellow) for output state |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Switching frequency | 240 Hz 250 Hz |
| Maximum voltage drop | <1.5 V (closed state) |
| Current consumption | 35 mA no-load |
| Delay first up | 100 MILLISECOND |
| Delay response | 2 MILLISECOND |
| Delay recovery | 2 MILLISECOND |
| Setting-up | Self teaching |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP65 conforming to IEC 60529, IP67 conforming to IEC 60529 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 6.7 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.039 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S02 |
| Number of units in package 2 | 44 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 30 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 2.171 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | CAR |
| Number of units in package 3 | 1 |
| Package 3 height | 4.2 CENTIMETER |
| Package 3 width | 9.6 CENTIMETER |
| Package 3 length | 6.7 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 0.039 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUM0ANSAM8 |
| Order Unit | Pce |





