We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUKCBSAYM12 - Photoelectric sensors XUKC, Color, Short, Sn 60mm, IO-Link, Connector M12
Lei 3,857.00
Lei 3,187.60
In stock
SKU
XUKCBSAYM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XUKC, Color, Short, Sn 60mm, IO-Link, Connector M12
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Sensor name | XUK |
| Series name | Application packaging |
| Product specific application | Color detection |
| Enclosure material | Die cast zinc alloy |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Electrical connection | 1 male connector M12 adjustable through 90°, 5 pins |
| Material | Metal |
| Detection system | Diffuse |
| Emission | White LED diffuse |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Type of output signal | Discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Discrete output type | IOLINK PNP/NPN autodetect |
| Delay response | 180 MICROSECOND |
Complementary
| Setting-up | Sensitivity by IO-Link sensitivity by screen sensitivity adjustment with teach mode |
|---|---|
| Current consumption | <= 60 mA no-load |
| Output type | Solid state |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Lens material | PMMA |
| Add on output | Without, 100 mA |
| Status LED | 1 LED (green/yellow) for power ON/status indicator |
| Sensing range | 18...60 mm |
| Delay first up | 150 MILLISECOND |
| Delay recovery | 300 MILLISECOND |
Environment
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050-9 |
|---|
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 5 CENTIMETER |
| Package 1 width | 7 CENTIMETER |
| Package 1 length | 14.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.196 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 8 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.768 KILOGRAM |
| Unit type of package 3 | S02 |
| Number of units in package 3 | 8 |
| Package 3 height | 15 CENTIMETER |
| Package 3 width | 15 CENTIMETER |
| Package 3 length | 40 CENTIMETER |
| Package 3 weight | 1.768 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUKCBSAYM12 |
| Order Unit | Pce |





