We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK9TAH2MM12 - Photoelectric sensors XU, photo electric laser sensor, XUK, reflex, Sn 70 m, 2Q 1Qa 3IN, hoisting app
Lei 2,727.00
Lei 2,253.72
In stock
SKU
XUK9TAH2MM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, photo electric laser sensor, XUK, reflex, Sn 70 m, 2Q 1Qa 3IN, hoisting app
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application hoisting |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUK |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Detection system | Polarised reflex |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Analogue + discrete |
| Supply circuit type | DC |
| Wiring technique | 8-wire |
| Discrete output type | PNP or NPN |
| Analogue output range | - |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 8 pins |
| Product specific application | Distance measurement on reflector |
| Emission | Red laser polarised reflex class 1 conforming to IEC 60825-1 |
Complementary
| Enclosure material | ABS/PC |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Analog solid state |
| Add on output | With alarm output |
| Status LED | 1 LED (yellow) for output state, 1 LED (green/yellow) for supply on/output state |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V DC with reverse polarity protection |
| Maximum voltage drop | <2 V (closed state) |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | <= 35 mA no-load |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay response | 10 MILLISECOND |
| Setting-up | Using teach button or remote teaching |
| Delay recovery | 10 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 10 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 3 CENTIMETER |
| Package 1 width | 6 CENTIMETER |
| Package 1 length | 9.2 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.058 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 28 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.641 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK9TAH2MM12 |
| Order Unit | Pce |





