We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
TELEMECANIQUE SENSORS - XUK8TAE1MM12 - Photoelectric sensors XU, XUK, diffuse, Sn 5 m 1out IOLINK or auto PNP/NPN, 1out 0...10 V
Lei 1,930.00
Lei 1,595.04
In stock
SKU
XUK8TAE1MM12
Free shipping for orders over 1000 lei
Free shipping applies to cities without additional kilometers or heavy/high volume products
Photoelectric sensors XU, XUK, diffuse, Sn 5 m 1out IOLINK or auto PNP/NPN, 1out 0...10 V
Main
| Range of product | Telemecanique Photoelectric sensors XU |
|---|---|
| Series name | Application assembly Application material handling |
| Electronic sensor type | Photo-electric sensor |
| Sensor name | XUK |
| Sensor design | Compact 50 x 50 |
| Detection system | Diffuse with background suppression |
| Material | Plastic |
| Type of output signal | Analogue + discrete |
| Wiring technique | 5-wire |
| Discrete output type | IOLINK PNP or NPN |
| Analogue output range | - |
| Discrete output function | 1 NO or 1 NC programmable |
| Electrical connection | 1 male connector M12, 5 pins |
| Product specific application | Distance measurement on object |
| Emission | Red laser diffuse distance sensor class 1 conforming to IEC 60825-1 |
Complementary
| Enclosure material | ABS/PC |
|---|---|
| Lens material | PMMA |
| Output type | Analog solid state |
| Status LED | 1 LED (yellow) for output state, 1 LED (green/yellow) for supply on/output state |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC with reverse polarity protection |
| Maximum voltage drop | <2 V |
| Switching capacity in mA | <= 100 mA (overload and short-circuit protection) |
| Current consumption | <= 60 mA no-load |
| Delay first up | 300 MILLISECOND |
| Delay response | 1.2 MILLISECOND |
| Setting-up | Using teach button or remote teaching |
| Delay recovery | 1.2 MILLISECOND |
Environment
| Vibration resistance | 7 gn, amplitude = +/- 1.5 mm (f = 10-55 Hz) conforming to IEC 60068-2-6 |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27 |
| IP degree of protection | IP67 conforming to IEC 60529, IP69K conforming to IEC 60529, IP69K conforming to DIN 40050 |
Packing Units
| Unit type of package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of units in package 1 | 1 |
| Package 1 height | 2.8 CENTIMETER |
| Package 1 width | 9 CENTIMETER |
| Package 1 length | 6 CENTIMETER |
| Package 1 weight | 0.056 KILOGRAM |
| Unit type of package 2 | S01 |
| Number of units in package 2 | 28 |
| Package 2 height | 15 CENTIMETER |
| Package 2 width | 15 CENTIMETER |
| Package 2 length | 40 CENTIMETER |
| Package 2 weight | 1.752 KILOGRAM |
| Indivisible sale quantity | 1 |
Documents & Downloads
Write Your Own Review
| Manufacturer | TELEMECANIQUE SENSORS |
|---|---|
| Manufacturer code | XUK8TAE1MM12 |
| Order Unit | Pce |





